Domowa pielęgnacja stóp – 5 błędów, które z pewnością popełniasz

Korzystanie z zabiegów stóp w salonie kosmetycznym sprawia, że stopa wygląda ładnie, jest zadbana i miękka. Niestety, krótko po wyjściu z salonu efekt „wow” mija. Aby stopy były zadbane i zdrowe, trzeba pielęgnować je więc regularnie w zaciszu domowym. Warto wiedzieć jednak, że nie wszystko im służy, a lista błędów popełnianych podczas takiej pielęgnacji jest naprawdę długa. Przedstawiamy te czynności, które najczęściej wykonuje się nieprawidłowo w domowym spa.

1. Brak regularności

Aby pielęgnacja była skuteczna, musi być regularna. Wsmarowanie tłustego kremu raz na 2 tygodnie niestety   nie   da   stopom   gładkości.   Brak   regularności   może   doprowadzić   do   nieprzyjemnych konsekwencji,  np. pękających pięt czy bolesnych zrogowaceń, wymagających wizyty u specjalisty.

2. Stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone dla stóp

Krem   do  twarzy,   który   okazał   się   dla   niej   zbyt   tłusty,   a   może   balsam   krótko   po   dacie   ważności? Nakładanie   ich  na   stopy   to   częste   metody   „zużywania”  niepotrzebnych   kosmetyków.  Choć   stopy rzeczywiście   są   mniej   delikatne   niż   twarz,   one   również   wymagają   stosowania   kosmetyków przeznaczonych do ich potrzeb. Przede wszystkim muszą to być kremy i maści o bogatym składzie, bardzo odżywcze, zawierające konkretne składniki, np. Przeciwpotliwości. Krem do twarzy, nawet ten o bogatej formule nigdy nie będzie wystarczający dla suchej i wymagającej skóry stóp. 

3. Błędy przy myciu i wycieraniu stóp

Dokładne mycie stóp, w tym przestrzeni między palcami, często jest pomijane, bo przecież w trakcie prysznica spływa po nich woda i żel pod prysznic. To duży błąd, ponieważ na stopach gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia, które niekoniecznie da się usunąć samym spłukaniem nóg. Należy więc dokładnie je myć, pocierając całą powierzchnię. Po kąpieli obowiązkowo należy dokładnie stopy osuszyć, ponieważ wilgoć między palcami to idealne środowisko do rozwoju grzybów.

4. Nadmierne usuwanie naskórka

Wiele osób dąży do tego, aby mieć zadbane stopy mięciutkie jak u dziecka. który powoduje, że do ścierania skóry na stopach wykorzystuje się zupełnie   nieodpowiednie narzędzia, takie jak tarki, mechaniczne pilniki. W domowych warunkach zalecamy jedynie formę delikatnego peelingu, która nie spowoduje, że stopy będą reagowały obronnie, wytwarzając jeszcze grubszą warstwę sztywnego naskórka oraz krem lub maść do stóp w zależności od ich potrzeb. To naturalne bywa, że skóra stóp jest twardsza na piętach, zewnętrznej krawędzi oraz przy kościach śródstopia. To właśnie te miejsca są najbardziej obciążone podczas chodzenia. Jeżeli zaczniesz ją stamtąd usuwać w nieumiejętny sposób, skóra będzie narastała jeszcze szybciej i intensywniej, bo zbyt mocne ścieranie przyspieszy proces jej rogowacenia.


5. Nieprawidłowe obcinanie paznokci

Do skracania paznokci nie należy używać nożyczek ani obcinacza. Zarówno jeden, jak i drugi przyrząd, w trakcie zabiegu zgniata paznokieć, w wyniku czego między jego listwami powstają otwarte tunele, przez które do płytki paznokciowej mogą się przedostać drobnoustroje. Do skracania paznokci najlepiej jest używać pilnika (nie metalowego!), ponieważ piłowanie nie uszkadza listew płytki paznokciowej. Prawidłowa pielęgnacja stóp w domowym zaciszu nie jest wcale tak trudna i czasochłonna jak mogłoby się wydawać. Trzeba tylko poznać i wyrobić sobie odpowiednie nawyki. W naszym gabinecie oferujemy pomoc w dobraniu właściwej pielęgnacji stóp – wystarczy, że umówisz się na konsultację. Zapraszamy także na podstawowy zabieg podologiczny, w trakcie którego przeprowadzimy wywiad, a następnie oczyścimy zrogowaciały naskórek, wały okołopaznokciowe, opracujemy płytkę paznokciową oraz dobierzemy odpowiednie preparaty. W trakcie zabiegu wyjaśnimy także, jak dbać o stopy w domu i jakich błędów w pielęgnacji unikać.

Przeczytaj również
Wiosenna odnowa: jak zadbać o stopy przed latem?

Zimą zwykle nie poświęca się stopom wiele uwagi. Są schowane pod skarpetkami, rajstopami i ciepłymi butami. W miesiącach zimowych często Przeczytaj więcej

Wrastające paznokcie u stóp: czy domowe sposoby działają? 

Przy rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych często sięga się po babcine, domowe sposoby. Internet pełen jest porad, jak bez pomocy lekarza poradzić Przeczytaj więcej