Jak walczyć z odciskami? Skuteczne rady

Odciski to powszechna dolegliwość, która może Cię dotknąć, niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzisz. Zmiany tego typu pojawiają się w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, źle dobranego obuwia albo w następstwie chorób. Są dokuczliwe, a nieleczone mogą powodować naprawdę nieznośny ból, utrudniający chodzenie. Poznaj kilka sprawdzonych rad na walkę z tymi uciążliwymi zmianami.

Skąd biorą się odciski?

Odciski to zgrubienia na stopach (albo dłoniach) o różnych kształtach, wnikające głęboko w skórę. Mają formę zrogowaceń, czyli twardych punktów posiadających rdzeń. Ich ucisk powoduje dyskomfort, a nawet ból, dlatego trzeba reagować, gdy tylko się pojawią. Przyczyn powstawania odcisków może być wiele:

  • długotrwała praca w pozycji stojącej,
  • niewłaściwa biomechanika chodu (inaczej: nieprawidłowy sposób poruszania się),
  • nieodpowiednie obuwie – zbyt ciasne lub zbyt wąskie, ale również za luźne (w wyniku ruchów stopa jest obcierana przez but),
  • noszenie obuwia na wysokim obcasie,
  • nadmierne obciążenie podczas uprawiania sportu,
  • noszenie butów na bosą stopę,
  • chodzenie boso po twardym podłożu,
  • zmiany kostno-stawowe,
  • zmiany zapalne stawów,
  • niektóre choroby, np. rogowiec.

Mimo że odciski wydają się błahą dolegliwością, niezagrażającą zdrowiu, mogą powodować duży dyskomfort. Zaniedbane pod tym względem stopy stają się bolące, a normalne chodzenie (nie wspominając o uprawianiu sportu) jest prawie niemożliwe. Warto zatem działać od razu, gdy tylko zgrubienia się pojawią. Ich usunięcie nie jest trudne, a złagodzi ból i przyniesie ulgę stopom.

Jak walczyć z odciskami – profilaktyka

Odciski nie biorą się znikąd, ale czasem ich powstawanie ma tak prozaiczną przyczynę, jak noszenie butów na obcasie czy niewygodnych adidasów. W takim wypadku wystarczy zmienić obuwie na bardziej komfortowe, ale co zrobić, gdy podłożem odcisków jest praca w pozycji stojącej, więc czynnik już nie tak prosty do eliminacji? Warto zacząć od profilaktyki. Jest kilka działań, dzięki którym możesz znacznie zredukować ryzyko powstawania odcisków albo przynajmniej je zminimalizować.

  • Zmiana obuwia na dobrze dopasowane i oddychające.
  • Stosowanie wkładek do butów (wkładki ortopedyczne albo poduszeczki na odciski).
  • Dbanie o elastyczną skórę stóp – dzięki temu będzie ona mniej podatna na otarcia, a bardziej odporna na uszkodzenia. W tym celu należy używać regularnie kremów, maści oraz moczyć stopy w wodzie z solą leczniczą i w ziołowych naparach.
  • Regularne złuszczanie skóry – najlepiej za pomocą peelingu, jeżeli jest do tego wskazanie dzięki któremu łatwo pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka.

Co zrobić, gdy odcisk się pojawi?

Jeśli jednak odcisk się pojawi, usuń go jak najszybciej, gdyż z czasem zacznie naprawdę nieznośnie boleć. Jak poradzić sobie z odciskami w domu? Niewielką zmianę można spróbować wymoczyć w ciepłej wodzie z mydłem. Pamiętaj jednak, że używanie pumeksu nie może stać się regułą, gdyż intensywne ścieranie naskórka prowadzi do stanów zapalnych!

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne, dlatego jeśli zauważysz na skórze odcisk, warto wybrać się do gabinetu podologicznego. Specjaliści nie tylko dobiorą metodę leczenia do Twojej dolegliwości, ale również podpowiedzą, jak zapobiegać kolejnym zmianom.

W naszym gabinecie zajmujemy się terapią odcisków, stosując bezpieczne i profesjonalne metody. Dezynfekujemy i usuwamy odcisk wraz z rdzeniem za pomocą podologicznych narzędzi. Jest to zabieg bezbolesny, a efekty w postaci ustąpienia lub zmniejszenia bólu odczujesz od razu. Stosujemy także preparaty przyspieszające regenerację naskórka, a na ranę nakładamy opatrunek. Czas trwania zabiegu to 15-30 minut – w zależności od wielkości odcisku. Po zabiegu ustalimy z Tobą kolejne kroki leczenia oraz działania profilaktyczne.

Przeczytaj również
Wiosenna odnowa: jak zadbać o stopy przed latem?

Zimą zwykle nie poświęca się stopom wiele uwagi. Są schowane pod skarpetkami, rajstopami i ciepłymi butami. W miesiącach zimowych często Przeczytaj więcej

Wrastające paznokcie u stóp: czy domowe sposoby działają? 

Przy rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych często sięga się po babcine, domowe sposoby. Internet pełen jest porad, jak bez pomocy lekarza poradzić Przeczytaj więcej