BADANIE MYKOLOGICZNE

Jest to badanie mające na celu sprawdzić, czy dany obszar potencjalnie zmieniony chorobowo jest zakażony grzybicą. Badanie pokazuje nam jaki gatunek grzybicy występuje u danej osoby. Za pomocą tego badania jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią i jak najszybszą terapię adekwatną do danego gatunku zakażenia grzybiczego.

W celu wykonania badania mykologicznego konieczne jest pobranie materiału w postaci zeskrobin potencjalnie zakażonego miejsca zmienionego. Badanie trwa 15-20 minut i jest całkowicie bezbolesny. Zapisujemy wszelkie zmiany występujące na płytce paznokcia lub na skórze, np. podeszwie stóp oraz informacje dotyczące występowania ewentualnej grzybicy. Skierowanie wraz z zeskrobinami wysyłamy do laboratorium. Wynik badania bezpośredniego mikroskopowego otrzymujemy w ciągu kilku dni, zatem na hodowlę czekamy ok 4-5 tyg. W momencie otrzymania wyniku podejmujemy odpowiednią terapię.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Miejsce badane nie powinno być poddane leczeniu miejscowym ani nie może być nakładany żaden produkt, lakier, krem,zmywacz do paznokci przez 2 tyg przed badaniem. Leczenie farmakologiczne w celu leczenia grzybicy powinno być odstawione na miesiąc przed wykonaniem zeskrobin. Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ nie zaburzy wyniku badania.

KONTAKT

Zadzwoń
prowadź

biuro@podologia-lodz.pl

Napisz

Klinika Podologii
Katarzyny Sławnikowskiej

Zadzwoń